Wybór drewnianych zabawek

Wybór drewnianych zabawek – na co zwrócić uwagę?

Dzisiaj mamy ogromny wybór, jeśli chodzi o zabawki dla dzieci. Mimo tego, kiedy już przychodzi do zakupu, to wcale nie jest tak łatwo. Wśród wielu opcji ciężko się rozeznać. Z jednej strony maluchy uwielbiają mnóstwo kolorów, świateł i dźwięków, z drugiej zaś szybko się takimi rzeczami nudzą. Nie sposób też nie wspomnieć o nadmiarze bodźców.

Spis treści:

Dlaczego warto kupować zabawki z drewna?
Na co zwrócić uwagę, wybierając zabawki drewniane?
Wiek
Walory edukacyjne
Jakość
Sposób wykończenia
Opakowanie
Kolory
Farby i lakiery zastosowane do malowania zabawek
Podsumowanie

Wśród bogatej oferty różnych sezonowych hitów, warto zwrócić uwagę na uniwersalne propozycje, które zawsze są modne i nie poddają się upływowi czasu. Zabawki drewniane, bo o nich mowa, wyróżniają się na tle wszystkich innych. Są one jedyne w swoim rodzaju, ponadczasowe i nawiązują do tradycji. W wielu domach np. drewniane klocki, które należy kiedyś do dziadków, są przekazywane wnukom. Nie wszystkie zabawki wykonane z drewna są jednak godne zaufania. W artykule odpowiadamy na pytania:

Dlaczego warto kupować zabawki z drewna?

Czasy, kiedy rynek zabawek był zdominowany przez rzeczy z plastiku, minął. Koszt produkcji plastikowej zabawki nie jest wysoki, a jakość wykonania często pozostawia wiele do życzenia. Mało tego, część artykułów bardzo szybko się psuje. Między innymi dlatego, możemy zaobserwować powrót do tradycji i zwrot ku ekologicznym materiałom. Właśnie w tę tendencję wpisują się drewniane zabawki. Produkcja poszczególnych rzeczy nie jest szkodliwa dla środowiska – nie dochodzi do emisji dwutlenku węgla. Poza tym drewniane zabawki bezproblemowo poddają się recyklingowi. Dla porównania zabawka plastikowa może się rozkładać nawet do 1000 lat. Zabawki drewniane są ekologiczne, uczą logicznego myślenia, zachęcają do ruchu, rozwijają wyobraźnię, kształtują kreatywność, pozwalają poznawać świat.

Na co zwrócić uwagę, wybierając zabawki drewniane?

Obecnie asortyment drewnianych zabawek jest naprawdę szeroki. Warto mieć jednak świadomość, że np. produkcja klocków drewnianych może przebiegać różnie i zabawka nie zawsze będzie odpowiednia dla pociechy. Podobnie jest z kwestią przeznaczenia danego produktu i z różnymi innymi cechami. Czym zatem się kierować, na co zwrócić szczególną uwagę?

  • Wiek

Jednym z pierwszych kryteriów jest oczywiście wiek. Obecnie bez problemów można kupić drewniane zabawki dla przedszkolaków, niemowlaków, a nawet dzieci uczęszczających do szkoły. Uwzględnienie tego, na jakim etapie rozwoju jest pociecha, pełni kluczową rolę. Przykładowo, dla niemowlaków idealną opcją będzie drewniany gryzak. Drewniane autka dla dzieci, czy też drewniane jedzenie (np. popularne owoce z drewna) ucieszą nieco starsze pociechy. Zabawki typu sortery, układanki, puzzle również sprawdzą się w przypadku przedszkolaków.

  • Walory edukacyjne

Jak już zostało wspomniane, zabawki drewniane poszerzają wyobraźnię i rozwijają kreatywność. Sporo produktów posiada walory edukacyjne. Wystarczy tu wymienić drewniane klocki, które uczą kreatywnego myślenia; sortery, które rozwijają zdolności manualne i logiczne myślenie, czy też puzzle lub gry planszowe.

  • Jakość

Nie każda drewniana zabawka, którą znajdziesz na sklepowych półkach, jest warta polecenia. Należy szczególnie zwracać uwagę na to, czy mamy do czynienia z zabawką wykonaną z drewna, czy może taką, która jedynie drewno emituje. W tym drugim przypadku cena może być znacznie niższa, ale sama zabawa może się różnie skończyć, a jak wiadomo, drzazga u dwulatka jest powodem do niepokoju. Właśnie dlatego dobrze jest dokładnie obejrzeć dany produkt. Na ogół jakość tańszych produktów pozostawia sporo do życzenia.

  • Sposób wykończenia

W przypadku drewna kluczowa jest odpowiednia obróbka. Ogromne znaczenie ma to, jak zabawka została wykończona. Na drewnie nie może być ostrych krawędzi. Powierzchnia powinna być gładka i przyjemna w dotyku. W końcu zabawki takie są nie tylko bardziej wytrzymałe od plastikowych, ale przy tych bezpieczniejsze. Nie musimy się obawiać o małe elementy, czy też o ostre krawędzie. Podkreślmy, że np. widoczne sęki na zabawkach nie są oczywiście szkodliwe. Odpowiedni wygląd sprawia, że dziecko będzie chętnie sięgało po zabawki z drewna. Produkcja takich przedmiotów musi być zatem dopracowana w każdym calu.

  • Opakowanie

Kupując drewniane zabawki, zwróćmy uwagę na opakowanie. Nie chodzi tu o jego wygląd, ale o wszystkie informacje o atestach i certyfikatach, ograniczeniach wiekowych. Dobrze jest również zorientować się, z jakiego drewna wykonano zabawkę i czy surowiec pozyskano z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony – informuje o tym symbol FSC.

  • Kolory

O wysokiej jakości drewnianych zabawek świadczą również ich kolory, a dokładniej sposób barwienia. Odpowiednio pomalowane zabawki, na których widać strukturę drewna, są warte swej ceny. Gruba warstwa lakieru i farb wskazuje na to, że produkcja zabawek drewnianych, a dokładniej wykończenie, przebiegało szybko. Być może poprzez dokładne zamalowanie przykryto różnego rodzaju mankamenty. Poza tym, biorąc do ręki zabawkę, która została kilkukrotnie polakierowana, dziecko będzie miało wrażenie, że się ona niemalże klei. Zastosowanie odpowiedniej metody barwienia zapewnia ładny efekt estetyczny, ale też sprawia, że zabawka jest przyjemniejsza w dotyku.

  • Farby i lakiery zastosowane do malowania zabawek

Wyznacznikiem, na który należy zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu zabawek, jest rodzaj farb i lakierów zastosowanych do barwienia przedmiotów. Powinny być one całkowicie bezpieczne dla najmłodszych, nie zawierać substancji niejasnego pochodzenia. Farba do drewna nieszkodliwa dla dzieci to taka, która jest naturalna i opiera się na przejrzystym składzie. Kupując np. klocki drewniane dziecku borykającemu się z alergią, warto sprawdzić, czy w zastosowanych do barwienia olejach nie ma alergenów. Produkcja klocków drewnianych i każdej innej zabawki powinna odbywać się zgodnie z najwyższymi normami. Rodzaj farb i lakierów jest szczególnie ważny, gdyż pociechy biorą przeważnie do buzi każdą zabawkę.

Podsumowanie

Drewniane zabawki nie zaliczają się niestety do najtańszych, ale są one ponadczasowe. Praktycznie nie da się ich zniszczyć, są niezwykle wytrzymałe, a poza tym przetrwają wieki. Nie sposób również pominąć kwestii bezpieczeństwa. Kupując takie produkty, inwestujemy w jakość. Sama produkcja drewnianych zabawek, przyjazna środowisku, jest kosztowna. Pamiętajmy jednak, że kilka sztuk porządnych zabawek bardziej zachęca do zabawy niż cały stos plastikowych.