baldachim dziecięcy

Baldachim do łóżeczka dziecięcego – dlaczego warto?

Baldachimy dedykowane dziecięcym łóżeczkom w ostatnich latach cieszą się sporą popularnością. Przede wszystkim odznaczają się walorami estetycznymi, które zachwycają zarówno matki, jak i ojców. Jednak jest też spora grupa osób, które poważnie zastanawiają się, czy taki baldachim jest na pewno potrzebny małemu dziecku i czy warto go kupować jeszcze przed narodzinami maluszka?

Spis treści:

 • Jaki wybrać baldachim dla dziewczynki, a jaki dla chłopca?
 • Dlaczego warto zdecydować się na baldachim do pokoju dziecka?

  Baldachim dla dzieci wielu rodzicom kojarzy się ze zbędnym wydatkiem, którego zadaniem jest jedynie ładny wygląd. Często zdarza się, że baldachimy są negowane bez podania konkretnych argumentów. Okazuje się jednak, że baldachim do pokoju dziecka to bardzo przydatny dodatek, akcesorium, o którym warto pomyśleć już na etapie ciąży, zanim maluch się narodzi.

  Jakie argumenty przemawiają za tym, aby jednak skusić się na ten baldachim do łóżeczka?

  Po pierwsze, baldachim jest swego rodzaju zabezpieczeniem dla malucha. Gwarantuje dziecku poczucie bezpieczeństwa. Dzięki badaniom doskonale wiemy, że dzieci zaraz po urodzeniu boją się całkowicie otwartej przestrzeni. Jest ona dla nich zbyt wielka, ogromna, przerażająca. Baldachim w pokoju dziecięcym, który tworzy nad łóżeczkiem swego rodzaju stożek, domyka przestrzeń, dzięki czemu maluszek czuje się znacznie lepiej, swobodniej. Zważywszy na tę właśnie ograniczoną przestrzeń, maluch może nawet lepiej spać, ponieważ ulatują z niego wszystkie złe emocje.

  Po drugie, baldachim w pokoju dziecka nieco zaciemnia przestrzeń nad głową maluszka. Automatycznie tworzy więc znacznie lepsze warunki do efektywnego snu. Nie trzeba w takiej sytuacji zasłon czy firanek – wystarczy baldachim, który będzie ograniczał przestrzeń do spania.

  Po trzecie, dodatek ten, choć wydaje się nie mieć większej ilości zalet, rewelacyjnie pełni funkcję moskitiery. Dobrze wykonany baldachim z odpowiednich materiałów może z powodzeniem chronić dziecko przed insektami i natrętnymi owadami, których nie da się w 100% wyplenić z domu.

  Baldachimy dla dzieci to rewelacyjne rozwiązanie, które cieszy się ogromną paletą zalet. Trzeba jednak wiedzieć, z jakich materiałów powinien być wykonany baldachim oraz pamiętać o wymianie początkiem lata oraz początkiem zimy na inny.

  Baldachim do łóżeczka, czyli funkcjonalny dodatek oraz dekoracja o wielu twarzach

  Baldachim do pokoju dziecięcego to nie jest dodatek, na który musi stawiać każdy rodzic spodziewający się dziecka. Nie oznacza to jednak, że trzeba z niego tak łatwo rezygnować. Jak widać powyżej, tego rodzaju materiał może gwarantować wiele zalet głównie dla psychiki malucha. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby właśnie na taki baldachim sobie pozwolić.

  Martwi Cię osiadający na nim kurz? Wystarczy regularnie prać materiał, wietrzyć pokój oraz sprzątać tak często, jak to koniecznie. Przy malutkim dziecku i tak porządek jest nieodzowny. Ponadto, zakup baldachimu wyłącznie ze względów estetycznych to również nie jest nic złego. Każda matka spodziewająca się dziecka marzy o aranżacji pokoiku dla maleństwa. Nic więc dziwnego, że wiele osób pozwala sobie na tę przyjemność i chce wykorzystać najbardziej estetyczne dodatki. Baldachim na łóżeczko bezapelacyjnie do takich właśnie należy.

  Co ciekawe, baldachim to również fantastyczny pomysł na prezent. Jeśli wiesz, że ktoś z Twojej rodziny spodziewa się dziecka i dopiero rozpoczyna aranżację osobnego pokoju dla pociechy, koniecznie podaruj jej wysokiej jakości baldachim. W sytuacji, kiedy znasz płeć , nie będzie większego problemu z doborem odpowiedniego produktu. Obecnie jednak nie ma także problemu z uniwersalnymi dodatkami – wystarczy, że nie będziesz sugerować się kolorami czy motywami i postawisz na tradycyjną biel lub szarość, gwiazdki czy kropki.

  Jaki wybrać baldachim dla dziewczynki, a jaki dla chłopca?

  Wybór baldachimu wielu rodzicom może spędzać sen z powiek. Choć nie jest to może kwestia życia i śmierci, esteci nie chcą pozwolić na to, aby komponenty w pokoju malucha do siebie nie pasowały. Zastanawiasz się więc, jaki powiesić baldachim w pokoju dziewczynki?

  Biorąc pod uwagę wyłącznie temat kolorystyki, w pokoju dziewczynki może pojawić się baldachim w kolorze białym, szarym, różowym, żółtym, delikatnym pomarańczowym bądź ecru. Mając na uwadze pokój chłopca, rodzice zwykle gustują w takich odcieniach, jak zielony, niebieski, fioletowy, szary czy biały. Jednak, zważywszy na to, że obecnie odchodzi się od tego, co pasuje jednej płci, a co drugiej, tak naprawdę można wybrać taki kolor, jak nam samym się podoba.

  Jednak sam kolor baldachimu to nie wszystko. Trzeba również wybrać konkretny rodzaj. A tych na rynku jest dość sporo. Możemy wśród nich wymienić:

  • Baldachimy do łóżeczka na karniszach – jest to dość oryginalny typ baldachimu, daje bowiem możliwość odsłaniania, jak i zasuwania kotary względem potrzeb. Działa niczym firanka w oknie. Baldachim z karniszem poleca się zamocować na suficie, nad łóżeczkiem maleństwa.
  • Baldachim stelażu – jest to jeden z bardziej popularnych produktów, ponieważ nie trzeba go montować na stałe. Można ten baldachim zarówno bardzo łatwo zamontować do łóżeczka, jak i zdemontować. Tego rodzaju dodatek pozwala na stworzenie baldachimu w pełni dowolnej formie.
  • Baldachim na obręczy – ten typ baldachimu posiada solidną metalową obręcz, która równie dobrze może zostać wykonana z innego wytrzymałego i solidnego tworzywa sztucznego. Ta obręcz montowana jest do ściany, a następnie na niej instaluje się kotarę.

  Dobrze wyposażone sklepy, poza konkretnym typem baldachimu, pozwalają również na wybór tkaniny. Bardzo dobrze sprawdzają się kotary bawełniane. Są z reguły lekkie, naturalne, a przy okazji łatwo je prać, jak i prasować. Mogą świetnie współgrać z pozostałymi elementami wyposażenia pokoju dziecka.

  W sytuacji, kiedy Twoje dziecko wyrasta już z jednokolorowych, białych i szarych baldachimów, jednak nadal chce spać z takim dodatkiem nad łóżkiem, możesz wtedy szukać tematycznych tkanin dla chłopców, jak i dla dziewczynek. Mogą one nawiązywać motywami do bohaterów bajek, książek czy po prostu do zainteresowań poszczególnej osoby.