kocyk niemowlęcy

Kocyk dla niemowlaka. Wybierz najlepszy!

Wydawać by się mogło, że wybór kocyka dla niemowlaka, dla noworodka to rzecz łatwa, prosta i przyjemna. Przecież to tylko kocyk – nie powinien więc być powodem zbyt wielu pytań. Jednak rzeczywistość wygląda zgoła inaczej. Obecnie na rynku jest bardzo dużo różnorodnych kocyków, które są powodem do lawiny pytań. Mamy bowiem do czynienia ze standardowymi kocykami bawełnianymi, ale są również kocyki bambusowe, muślinowe czy z wełny merino. Ponadto, w grę wchodzi konkretny wzór, wielkość i inne parametry. Nie każdy kocyk będzie również pasował na lato, nie każdy ochroni przed mrozami zimą. Jak więc nie pogubić się w tym szerokim asortymencie i wybrać coś, co będzie doskonale pasowało do wymagań naszych oraz naszego maluszka?

Spis treści:

Materiał kocyka, czyli jakie tworzywo okaże się najlepsze?

Istotnym zagadnieniem jest materiał, z którego wykonany został kocyk. Współcześnie mamy szeroki dostęp do wielu bardziej i mniej ekologicznych materiałów, które posiadają swoje charakterystyczne właściwości. Jakie rodzaje kocyków możemy wyróżnić, biorąc pod uwagę materiał?

  • Bawełniany – jeśli w sklepie z akcesoriami do wyprawki natkniesz się na kocyk bawełniany, z pewnością jest on wykonany w 100% z dzianiny bawełnianej. Taki materiał jest niezwykle przyjemny w dotyku, miękki, a  przede wszystkim bardzo naturalny. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie rodzice narzekają na wrażliwą skórę niemowlęcia. Zazwyczaj takie kocyki są dość duże, dlatego z łatwością można pociechę zawinąć w kokon, co jest pożądane zaraz po urodzeniu. Bawełna organiczna to równie często wykorzystywany materiał do szycia kocyków. Zazwyczaj jest jeszcze lepsza od tradycyjnej, ponieważ charakteryzuje się brakiem chemicznych środków oraz nawozów wpływających na jej wzrost.
  • Tkany z bawełny – jest to nieco inny rodzaj kocyka. Jego cechą charakterystyczną jest fakt, że produkowany jest z przędzy bawełnianej, a dzięki temu posiada nietuzinkową strukturę. Jest znacznie grubszy od tradycyjnego bawełnianego kocyka, dzięki czemu zapewnia komfort cieplny podczas chłodniejszych nocy.
  • Bambusowy – ten typ okrycia to produkt tkany z przędzy bambusowej, która posiada cenne właściwości antygrzybiczne oraz antybakteryjne. Często dostępny jest również z dodatkami w postaci jonów srebra. Kocyk bambusowy działa pozytywnie na stan skóry malucha, łagodzi wszelkie stany zapalne, jakie mogą się pojawić. Jest też bardzo mięciutki oraz niezwykle delikatny. Kocyki dla niemowląt bambusowe świetnie sprawdzają się latem oraz wiosną, kiedy na zewnątrz panuje przyjemna temperatura. Taki kocyk nie pozwala się spocić dziecku, doskonale odprowadza wilgoć.
  • Bambusowo-bawełniany – zastanawiasz się, jaki kocyk do szpitala dla noworodka? Może być bambusowo-bawełniany, ponieważ doskonale pochłania wilgoć i jest niezwykle mięciutki. Fantastycznie oddziałuje na wrażliwą skórę dziecka.
  • Muślinowy – jeśli po Twojej głowie krąży pytanie, jaki kocyk dla niemowlaka na lato, koniecznie sięgnij po muślinowy. Jest to tkanina delikatna i przewiewna, pozwala skórze oddychać, a przy okazji gwarantuje efekt cudownej ochłody.
  • Wełna merino – planujesz spacery z dzieckiem zimą i zastanawiasz się, jaki kocyk do wózka na zimę wybrać? Materiał ten jest niezwykle sprężysty, lekki, a przy okazji bardzo ciepły i delikatny w dotyku. Jest to jeden z lepiej oddychających kocyków, które odsuwają wilgoć od skóry, po to aby wyparowała.

Kocyk dla noworodka – istotne parametry, na które musisz zwrócić uwagę

Poza tym, że kocyk dla dziecka może być wykonany z różnorodnych materiałów, są również inne aspekty, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę.

Kocyk to nie tylko materiał, ale również rozmiar. Do uniwersalnych wymiarów zaliczamy kocyk 70×100 cm. Wbrew pozorom nie jest to tak mały kocyk, jak się może wydawać. W stosunku do kilkutygodniowego dziecka lub kilkumiesięcznego bobasa jest to ogromne okrycie, które na długo z nim zostanie. Może służyć zarówno do okrycia podczas spania w łóżeczku, w wózku, jak i w nosidełku.

W sytuacji, kiedy chcesz kupić coś dla bardzo malutkiego noworodka, polecają się kocyki o wymiarach 50×70 cm. Sprawdzą się zarówno w nosidełku zaraz po wyjściu ze szpitala, jak i w gondoli.

Grubość kocyka to również bardzo ważny temat. Od samego początku posiadania dziecka mówi się, aby go nie przegrzewać, ponieważ właśnie wtedy mnożą się bakterie oraz wirusy. Dlatego też kocyk powinien być dopasowany do komfortu dziecka oraz do pory roku czy temperatury panującej na zewnątrz.

Wzór kocyka to również istotna kwestia. Często wybierany jest przez wzgląd na płeć. Jeśli jest dziewczynka, zwykle rodzice stawiają na delikatny, różowy lub biały kocyk z typowo dziewczęcym motywem motyli, księżniczek. Z kolei w przypadku chłopców wybierane są kocyki ze zwierzątkami czy samochodzikami, w kolorach zielonych i niebieskich. W ostatnim czasie jednak coraz częściej zaciera się ta granica dotycząca stereotypowych kolorów dla dziewczynek i chłopców, dlatego wybór dla jednej, jak i dla drugiej płci jest dość szeroki.

Jaki kocyk na lato, a jaki na inne pory roku?

Zastanawiasz się, jaki kocyk dla noworodka wybrać? Jest to z pewnością ciężki orzech do zgryzienia i wszystko zależy od naszych osobistych preferencji.

Na lato warto zdecydować się na kocyk muślinowy, bambusowy czy bawełniany. Noworodkowi wystarczy malutki kocyk, którym przykryjesz go również w gondoli, jednak jeśli chcesz, aby wytrzymał nieco dłużej, warto postawić na ten większy.

Zimą koniecznością będzie kocyk pleciony z bawełny lub kocyk z wełny merino, którym okryjesz dodatkowo nóżki dziecka podczas spaceru. Kocyki we wczesnych miesiącach życia sprawdzają się znacznie lepiej, aniżeli kołdry, ponieważ wtedy dziecko się więcej poci i może mieć gorsze samopoczucie.

Kocyki to również wspaniały dodatek estetyczny. Dobrej jakości plecione kocyki sprawiają, że wózek, przykryte nim dziecko prezentuje się bardzo elegancko, słodko. Koniecznie zamów dla swojej pociechy doskonały kocyk, który okryje maluszka i zapewni mu bezpieczeństwo oraz dużo spokoju.